Dla dzieci z niepełnosprawnością

Młoda kobieta, wolontariuszka, decyduje się pomagać osobom niepełnosprawnym i wspierać ich rodziny. W zaplanowane działania angażuje się całym sercem. Fundacja „Pomóc Więcej” – ta nazwa doskonale pasuje do postawy kobiety. Do jej zadań należy organizowanie imprez i zbiórek, z których dochód wspomaga leczenie i rehabilitację najmłodszych. Jeśli dodać do tego niegasnący entuzjazm i szczery uśmiech, wiadomo jest, dlaczego została zgłoszona do odbywającej się w 2014 roku 4. edycji „Zwykłego Bohatera”.

Takich osób jest wśród nas więcej i pozostaje żywić nadzieję, że nigdy ich nie zabraknie. Pomagając osobom niepełnosprawnym wnoszą do ich, nierzadko tak trudnego życia, energię oraz wiarę, które pomagają z ufnością oraz ze spokojem przeżywać każdą z chwil.

Człowiek pełnosprawny często nie potrafi wyobrazić sobie wszystkich ograniczeń, które dotyczą osób z niepełnosprawnością. Zapomina o barierach komunikacyjnych, niestniejących dla zdrowych nóg, o kłopotach omijających tego, kto dobrze widzi i słyszy. W przestrzeni, która często jeszcze okazuje się być dla niepełnosprawnych torem przeszkód, trudno jest załatwić powszednie sprawy. Sytuacji nie ułatwiają osoby, bezmyślnie lub złośliwie, odbierające niepełnosprawnym należne udogodnienia, czego często wymienianym przykładem jest parkowanie pojazdów osób zdrowych w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Rehabilitacja

Pomoc osobom niepełnosprawnym nie powinna polegać na bezrefleksyjnym wyręczaniu ich we wszystkich codziennych zajęciach. Takie postępowanie przynosi więcej szkody niż dobrego. Osoba z niepełnosprawnością staje się coraz bardziej zależna od innych, w konsekwencji czego może zmaleć jej wiara w siebie i potrzeba niezależności. Jeśli zatem niepełnosprawny nie wymaga ciągłej opieki, należy raczej dostrzegać i wspierać jego możliwości.

Dobrym pomysłem jest działanie na szczeblu lokalnym, czyli inicjowanie lub kreowanie rozwiązań, które na przykład ułatwią osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się, umożliwią dostęp do instytucji kultury, kawiarni, klubów. Osoba z niepełnosprawnością, z konieczności przebywająca w czterech ścianach, jest narażona na depresję, zamyka się w sobie lub – przeciwnie – może łatwo wpadać w złość. Wsparcie osób z niepełnosprawnością to nie tylko pomoc im samym, ale także sobie, a szerzej – całemu społeczeństwu. Aktywacja ludzi do działania, nawet ograniczonego do przestrzeni domu, może zainicjować wiele pięknych i ważnych przedsięwzięć, rozciągnąć łańcuch dobra. A choć nic nie zastąpi obecności oraz bliskości drugiego człowieka, warto pamiętać także o opcji finansowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Ogromne możliwości przynosi tu internet – bez wychodzenia z domu odnajdujemy osobę, która potrzebuje pomocy oraz w ten sam sposób wspomagamy proces jej leczenia czy rehabilitacji.

Oczywiście bez względu na to, czy wspieramy określoną osobę, czy też fundację, warto za każdym razem wybierać zaufane kanały pomocy, a w przypadku wątpliwości weryfikować wiarygodność podanych informacji.